Oprogramowanie do drukarek 3D to jeden z najważniejszych elementów odpowiadających za jakość, efektywność i możliwości wydruków. Na rynku jest wiele oprogramowań do drukarek 3D, a wybór powinien zależeć od umiejętności operatora oraz rodzaju wydruków, które będą wykonywane.
Software do drukarek jest niezbędny do odpowiedniego przygotowania pliku 3D oraz do wydruku modelu z zadanymi parametrami. Oprogramowanie przetwarza plik z modelem CAD, na Gcode, czyli model pocięty na warstwy z dostosowanymi ustawieniami pod konkretny materiał, drukarkę i parametry.
Wybór dobrego oprogramowania do druku jest równie ważny jak wybór sprawdzonego modelu drukarki 3D. Najczęściej oprogramowania mogą być stosowane tylko na konkretnych modelach drukarek. Najważniejsze cechy dobrego software do druku 3D: ilość obsługiwanych formatów plików, możliwości edycji plików w systemie, intuicyjny interfejs, predefiniowane parametry dla filamentów, optymalizacja wydruków za pomocą różnych funkcji.
Software do druku 3D powinien obsługiwać najbardziej popularne formaty plików stosowanych do projektowania trójwymiarowego CAD. Najczęściej jest to format STL, OBJ, PLY oraz inne.
Popularne programy CAD do projektowania modelu do druku 3D to np. Solidworks.
Interfejs oprogramowania jest bardzo ważny do wygodnego i intuicyjnego stosowania. Przejrzystość opcji i ścieżka przejścia od uploadowania pliku do wydruku powinna być prosta i zrozumiała, nawet dla osoby pierwszy raz stosującej system. Pracę w systemie SOFTSHAPER porządkują proste komunikaty potwierdzające wykonanie czynności.
To funkcja pozwalająca na wzmocnienie pojedynczych obszarów w obrębie konkretnej warstwy. Stosując tą funkcję możemy wzmocnić część modelu, a czas wydruku nie wzrośnie tak bardzo, jak w przypadku pogrubienia wszystkich warstw. System grupowania pozwala dowolnie definiować grupy. Najważniejsze elementy systemu: wiele grup na jednej warstwie i selektywne grupy. Aby jeszcze bardziej usprawnić pracę użytkownikowi, poszczególne warstwy z różną grubością oznaczone są różnymi kolorami. Jednym z niewielu oprogramowań, która funkcja została zaimplementowana to SOFTSHAPER.
Oprogramowania do drukarek 3D najczęściej zapewniają również moduł podporowania. Dzięki temu użytkownik może samodzielnie modyfikować struktury wsparcia modelu, niezależnie od wybranego materiału. Podporowanie może być wykonywane z materiału rodzimego modelu lub z materiałów, które mogą być rozpuszczane w określonych roztworach. Użytkownik może parametryzować typ wypełnienia podpór (liniowe, kwadratowe, heksagonalne), minimalny kąt generowania struktur, gęstość wypełnienia, offset XY od ścian modelu.
W software do druku 3D, SOFTSHAPER istnieje możliwość generowania podpór automatycznie lub ręcznie.
W software do druku 3D konieczna jest opcja ustawienia prędkości druku i jego zmiany w różnych częściach modelu. Dzięki temu wydruk może być wykonany precyzyjnie. Poszczególne warstwy drukowane z odpowiednio dobranymi prędkościami są dużo bardziej dokładne, bez defektów w druku.
Oprogramowanie do druku 3D powinno posiadać funkcję przygotowania modelu do wprowadzenia insertów np. śrub, nakrętek i innych do druku. Jest to bardzo przydatne narzędzie niemal w każdej branży. Pomaga to zwiększyć trwałość i długowieczność części drukowanej, instalując je po wydrukowaniu poprzez wciśnięcie lub wkręcenie w zaprojektowany wcześniej otwór. Funkcją inserting połączysz 2 lub więcej wydrukowanych części razem lub stworzysz otwór gwintowany dla elementu złącznego.
Moduł oprogramowania powinien posiadać precyzyjne informacje o przetwórstwie materiałów. System SOFTSHAPER pozwala na dodawanie, usuwanie i edycję parametrów filamentów do druku. Baza zawiera dobrane przez specjalistów parametry technologii druku. Dodatkowo można samodzielnie ustawić parametry dla filamentów różnych producentów. Na podstawie informacji zawartych w tym module, system podpowie optymalne parametry procesu druku znacząco skracając czas przygotowania technologii druku oraz poprawią jakość druku.