icon flag VSHAPER Sp. z o.o. realizuje projekty dofinansowane z funduszy UE.
social media icon social media icon

Blog

Porównanie drukarek 3D – 500 PRO i 500 MED

Drukarki 3D to rewolucyjne urządzenia, które zmieniają nasze podejście do produkcji i tworzenia w różnorodnych branżach. W artykule porównanie drukarek -dwa flagowe drukarki VSHAPER 500 PRO i 500 MED. Pomoże Ci dokonać świadomego wyboru i znaleźć drukarkę 3D, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.

Zastosowanie drukarek 3D

Zastosowanie drukarki VSHAPER 500 PRO

500 PRO dzięki zastosowanym zaawansowanym technologiom, temperaturze druku ponad 400 stopni i dużej przestrzeni roboczej, drukarka 500 PRO znajdzie zastosowanie w wielu dziedzinach. Jest dedykowana do przemysłu produkcyjnego, tworzenia prototypów, modelu, elementów produkcyjnych. Dzięki wysokiej temperaturze druku, istnieje możliwość wykonywania wydruków z różnorodnych materiałów m.in. PEEK, PEEK CF, PA, TPU. Stosowana także u klientów w branżach lotniczych, motoryzacyjnych, architekturze czy do badań naukowych.

Zastosowanie drukarki VSHAPER 500 MED

500 MED przystosowana jest także do wydruków medycznych. Przede wszystkim zbudowana jest ze stali kwasoodpornej oraz możliwa jest sterylizacja za pomocą światła UV. Są to procedury konieczne szczególnie przy zastosowaniu drukarki w medycynie czy stomatologii. Wykorzystywana jest do produkcji protetycznych elementów, modeli anatomicznych, implantów i narzędzi chirurgicznych. Dzięki możliwości druku z różnych materiałów, drukarka może dostosować się do specyficznych wymagań medycznych. Najczęściej stosowany materiał w drukarce 500 MED to PEEK.

drukarki 3D

Cechy wspólne drukarek 3D

  • Strefa druku: 420x420x420 mm – pozwala na wydruki w produkcji małoseryjnej lub też wydruki większych modeli z zastosowaniem przemysłowym, medycznym
  • Materiały: PEEK, PEEK CF, PEEK GF, ABS-S21, ASA, PC-ABS,PA12, PA-CF, PA-GF, PC, TPU, HIPS, FS-11, PP, PET-G – szeroka gama filamentów, z których drukowany jest model jest możliwa tylko dzięki wysokiej temperaturze druku oraz utrzymywaniu stałej temperatury w komorze.
  • Liczba dysz: 2 – obie drukarki 500 PRO i 500 MED posiadają 2 dysze, które umożliwiają wydruk dwoma materiałami w jednym procesie druku. Pozwala tworzyć to modele dwumateriałowe np. TPU i PEEK w jednym modelu.
  • Wydajna głowica z system bezpośredniego podawania filamentu
  • Łatwo wymienne dysze
  • Komora robocza – zamknięta komora, umożliwia utrzymanie temperatury podczas druku, dzięki czemu filament nie ulega zniszczeniu
  • Stół roboczy – w obu drukarkach zastosowano te same ustawienia i materiały do jego wykonania.
    • Stół jest próżniowy, z wymienną powierzchnią tworzywa S5-HT do polimerów o temperaturze przetwórstwa 300-450 stopni oraz S5-LT do polimerów o temperaturze przetwórstwa do 300 stopni
    • Maksymalna temperatura na stole roboczym to 150 stopni
    • Stół posiada funkcje auto poziomowanie platformy przez pomiar tensometryczny
  • Parametry mechaniczne drukarek są takie same dla obydwu 500 PRO i 500 MED. Konstrukcja wykonana z aluminium malowanego proszkowo oraz anodowanego aluminium.
  • Drukarki mają napęd osi w postaci hybrydowych serwonapędów
  • Zasilane napięciem 240V
  • Sterowanie drukarek – posiadają panel dotykowy, ułatwiający zarządzanie systemem
  • Intuicyjna obsługa za pomocą wyświetlacza

Różnice między drukarkami 3D

Drukarka 500 PRO i 500 MED mimo wielu podobieństw w budowie i technologii, posiada różnice, które wyróżniające je na rynku medycznym i przemysłowym.

W drukarce MED zastosowano sterylizację światłem UV konieczną do druku medycznego. Dodatkowo we wnętrzu komory znajduje się filtr HEPA, w drukarce 500 PRO jest wentylacja za pomocą filtra węglowego, który jest wystarczająco dobry do zastosowań przemysłowych.

Ostatnią różnicą w obu urządzeniach jest obudowa komory roboczej. W drukarce medycznej, aby zachować parametry potrzebne do uzyskania certyfikatów, komora robocza została wykończona stalą kwasoodporną.

Dla kogo drukarka 3D 500 PRO?

Drukarka przeznaczona do firm przemysłowych, motoryzacyjnych, lotniczych nastawionych na wydruki przemysłowe, produkcje małoseryjne, tworzenie prototypów z szerokiej gamy filamentów.

Dla kogo drukarka 3D 500 MED?

Drukarka z zastosowaniem medycznym dzięki dodatkowym funkcjom jak sterylizacja czy też budowie komory ze stali kwasoodpornej spełnia najwyższe normy. Sprawdzi się w placówkach medycznych, ośrodkach naukowych, gdzie prowadzone są badania nad zastosowaniem druku 3D w obszarach medycyny.

audyt-technologiczny-wydruku-3D

Skip to content